Kaks nädalat esimese EC 2017 võistluseni

Paras aeg teha üks hooajaeelne kokkuvõte enne, kui õues võistlustel painutamiseks läheb. Naljakas on mõelda, et aeg läheb kiiresti, samas, kui mõelda, et ma olen alles 1 aasta ja 2 kuud eesmärgipärast trenni teinud, siis see on suhteliselt lühikene aeg. Mõtle, kui oled 5 aastat eesmärgipärast trenni teinud, täiesti hullumeelne. 5 aastaga on võimalik ikka päris tugevaks saada.

Kui eelmise hooaja lõpus näitas mu FTP 3 w/kg, mis tegelikult ei ole üldse palju, siis nüüd märtsi alguses oli see number 3.3 w/kg ja kuuaega hiljem aprilli alguses oli see number juba 3.6 w/kg.

FTP ehk functional treshold power, mis minul on hetkel 252W ning see number tähendab, et ma peaks olema suuteline 1h sellise koormusega sõitma. See number tekib FTP testi käigus, kus tuleb sõita 20 minutit ja anda endast täielik maksimum. Ning FTP number 252 on 95% sellest numbrist, mida sa suutsid 20 minuti jooksul ketkmiselt vändata. Ehk, ma suutsin hoida 265w keskmist ja 95% on sellest 252W. Ja lisaks w/kg tuletatakse sellest samast 252W-st, mis tuleb lihtsalt kehakaaluga jagada ehk ma suudan ühe kilogrammi kohta väntada 3.6W.

Võrdluseks maailmaklassi vendade FTP hakkab kuskilt 5 w/kg kandist. Tõenäoliselt natuke peale. Eesti top rattavennad ilmselt on samuti seal 5 w/kg kandis ma oletan. Täpselt ei tea, sest pole kellegi numbreid näinud 🙂 Noh, aga nii mõtled, et milles probleem sinna 5 wati kilogrammi kanti jõuda, kui mul juba 1 kuuga 3 vatti jõudu juurde tuli 😀
Puusalt pakun, et see hooaeg ma jõuan ilmselt kuskil 4-4.2 w/kg kohta välja ja siis hakkab see number oluliselt aeglasemalt edasi liikuma ja on vaja erinevaid treeningmetoodikaid sisse lülitada, et keha uutmoodi stressata ja keegi ei tea, kus mu piir ette tuleb. Aga selle kohapealt on powermeeter ikka ülioluline treeningvahend. Sa saad täpselt stressata kindla koormusega just neid lihaseid, mida vaja. Pulsiga treenides on see täiesti ebamäärane. Vahel on pulss madalam, vahel kõrgem ja kui pulsi järgi sõidad, siis vahel vajutad pedaale tugevamalt, kui vaja ja vastupidi. Lisaks teine ülioluline aspekt on iga kuine FTP test, mis annab sulle täpse ülevaate, kas vorm on paremaks läinud või vastupidi. Ja kui vorm on paremaks läinud, siis kohandad selle järgi vastavalt ka oma trenni raskusastmed, et toimuks pidev areng ja õigete lihaste õige koormusega stressamine 🙂

Estonian Cup top 100 sisse jõudmise eesmärk on selle ühe aastaga kuidagi nõrgemaks muutunud. Ilmselt sellepärast, et olematu vormiga tundus see pisut kaugem ja raskemini kätte saadav. Praegu mulle tundub, et see võib isegi see hooaeg ära tulla, kui usaldada numbreid. Lisaks on mul ka nüüd korralik võistlusratas, mis on lihtsalt öö ja päev mu vana rattaga. Väga palju vaeva ei pea nägema, et sama kiiresti edasi liikuda, kui 5kg raskema traktorikummidega 26tolliste jooksudega rondiga. Kõik on selle uue ratta küljes parem võrdluses vanema rattaga.

Lisaks powermeetriga treenimisele mõõdan ma ka HRV-d (Heart Rate Variability), mis mõõdab südamelöökidevahelist kaugust, mis ütleb ära, kui kurnatud su närvisüsteem on. See on väga põnev valdkond, kui huvi pakub, siis uuri lähemalt. Ma kasutan sellist telefoniäppi nagu “Elite HRV”. Hommikul lükkad pulsivöö peale, mis ühendub telefoniga ANT+ kaudu ning nii ta mõõdab. Samuti kasutan Trainingpeaksi, mis annab ülimalt hea ülevaate kogu sinu trennitegemisest. Olen suutnud väga palju trainingpeaksi kohta uurida, kuid väga palju on veel uurida, et kasutada seda paremini ära oma trenni juhtimise osas.
Asjad, mille kallal praegu tegelen on hingamise õppimine nii võistluse ajal, kui ka taastumishetkedel. Õigesti hingamine on üks tugev tööriist.
Teine suur pool on vaimne tugevus, ehk osata oma mõttejõudu suunata. Kusjuures selles valdkonnas ma olen juba suhteliselt tugev. Ma millegipärast olen koguaeg uskunud mõttejõusse 😉 Aga, mida ma siin selle all silmas pean on seda, et suuta kannatada, kui jalgadest tuld lööb võistluse ajal. Suuta mõtteid juhtida nii, et see valu, mida sa tunned muutub leebemaks või ei pane üldse tähele. Koos õige hingamisega oled nagu superhuman.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et ma ei tee kunagi niisama trenni. Kõik mu trennid on mingi eesmärgiga. Niisama struktureerimata trenni tegemine tundub väärtusliku aja raiskamine. Lisaks ma ei tee trenni kunagi kellegiga koos. Ma olen üksik hunt ja pealegi kuidas sa siis teed mitmekesi 2×20 FTP intervalle näiteks. Ega ei teegi 🙂 Lõpetuseks draamat ka, et mul süda tilgub verd, kui ma Trainingpeaksis vaatan, et mu vormi ramp rate on ainult 0.6 või TSB on plussis, kuigi peaks olema miinuses. Või et CTL on väiksem, kui eelmisel nädalal. Tulin just puhkenädalalt ja avastasin, et ma puhkasin liiga palju 😀 Juhhaidii ma ütlen. Aga pole hullu, ma õpin alles ja edasi minnes ma saan juba neid vigu vältida. Nagu öeldakse, et parem puhka rohkem, kui vähem. Igaljuhul vorm on sealmaal, et ma tunnen, et peab suhteliselt palju puid alla viskama, et vorm korraliku tempoga tõusvas joones liiguks. Põnev värk! Jätkame trenni ja saame tugevaks.